NOWY ZMODERNIZOWANY OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY ŚWIADKÓW JEHOWY PO POLSKU - jw.org/pl

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do poszukiwania aktualnych wiadomości oraz innych informacji na temat Świadków Jehowy i ich wierzeń publikowanych pod adresem jw.org/pl.

Na autoryzowanej przez Świadków Jehowy oficjalnej witrynie mogą Państwo przeczytać materiały, obejrzeć filmy, posłuchać nagrań audio lub pobrać zawarte na niej publikacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w następujących blokach tematycznych:

NAUKI BIBLIJNE

PUBLIKACJE

DLA MEDIÓW

FILMY

O NAS

Szczegółowe informacje o zawartości oficjalnej witryny internetowej Świadków Jehowy:

WYJĄTKOWA STRONA INTERNETOWA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

9 letnia Sy Luedeling, ocalała z Westgate śpiewa wzruszającą pieśń - wywiad dla TV

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY
(fragment wywiadu)

Dzisiaj mówią i piszą wiele negatywnych opinii o Świadkach Jehowy. Jak odnosicie się do tych doniesień w mediach?

To, co mówią i piszą dzisiaj w mediach o Świadkach Jehowy nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. (...) Chrystus powiedział: „(…) Jeżeli mnie prześladowali, was też będą prześladować; (Jana 15:20) Jeśli ludzie Chrystusowi przypisywali szereg niedociągnięć i wad, tym bardziej nie dziwi, że o Świadkach Jehowy mówią i piszą w sposób negatywny.

(całość czytaj w zakładce powyżej: WYWIAD ze ŚJ)

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun długi

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun krótki

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"
«Przekład Nowego Testamentu dowodzi, że w tej organizacji [tzn. Świadkowie Jehowy - przyp. tłum.] są specjaliści, którzy mają odpowiednie kompetencje do rozwiązywania problemów, jakie stwarza przekład biblijny» («ANDOVER NEWTONQUARTERLY»)

kliknij zdjęcie, żeby przeczytać inne opinie (zdjęcie własne)

O TRANSFUZJI KRWI

O TRANSFUZJI KRWI
opinie lekarzy z całego świata, streszczenie filmu (kliknij zdjęcie, aby przeczytać artykuły)

MEDYCYNA BEZ KRWI W ARMII USA

MEDYCYNA BEZ KRWI  W ARMII USA
Departament Obrony USA przeznaczył 4,7 mln dolarów na szkolenie lekarzy wojskowych w metodach leczenia bez użycia krwi

(zdjęcie You Tube)

BEZKRWAWA MEDYCYNA

BEZKRWAWA MEDYCYNA
SZPITAL I CENTRUM MEDYCZNE ENGLEWOOD - współpracuje z armią USA w dziedzinie bezkrwawej chirurgii i medycyny

(zdjęcie You Tube)

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY
"Świadkowie Jehowy są (...) niewiarygodnie stanowczy, nie piją i nie palą, są niezwykle pracowici i ze wszech miar uczciwi, dotrzymują danego słowa, (...) nie mają obsesji na punkcie bogactwa i dobrobytu..." (zdjęcie z Wikipedii)

PSYCHOLOG O ŚJ

PSYCHOLOG O ŚJ
fragment procesu w Rosji

(zdjęcie You Tube)

WKŁAD W DEMOKRACJĘ

WKŁAD W DEMOKRACJĘ
«Walcząc w obronie swoich praw obywatelskich Świadkowie Jehowy oddali wielką przysługę demokracji, ponieważ w ten sposób w niemałym stopniu przyczynili się do zagwarantowania praw wszystkich mniejszości w Ameryce» (Charles S. Braden, książka «These Also Believe»).

(zdjęcie You Tube)

ARCHIWUM BLOGA

KRAJE / WYDARZENIA

LICZBA ODWIEDZIN

czwartek, 21 kwietnia 2011

OKIEM MEDIÓW: Wielka różnica. Stosunek do Świadków Jehowy w Rosji i w Europie

Obawiam się, że mój poprzedni artykuł na temat procesu przeciwko Świadkom Jehowy wymaga wyjaśnienia. Nie, nie dla tych, którzy są przekonani, że, podobnie jak inne "sekty", chcą pozbawić ludzi ich mieszkania. Tacy nie zadają sobie nawet pytania, dlaczego nie są oni nie za to stawiani przed sądem, a osądzają, nie rozumiejąc, za co.

Tym niemniej, z ręką na sercu, trzeba przyznać, że religia, jakby to powiedzieć delikatnie, nie wszystkim się podoba. Takich ludzi drażni natręctwo ich misjonarzy w nawiązywaniu rozmów na temat Boga z nieznajomymi, a co gorsza fakt, że zachodzą do mieszkań prywatnych.

W innych rejonach świata [ludzie] się już do nich przyzwyczaili - zdarza się, że nawet niektórzy chrześcijanie; chociaż prawosławni i katolicy nie uważają ich za chrześcijan, jednak wielu szanuje przestrzegane przez nich zasady moralne, przykładny, zdrowy styl życia.

Nie da się uniknąć rozprzestrzeniających się niczym wiatr w różnych krajach dziwnych nasion innych wyznań, które gdzieś się ukorzeniają, a gdzie indziej nie. Od momentu swojego pojawienia się (w końcu XIX w.), Świadkowie Jehowy działają aktywnie we wszystkich krajach europejskich, jest ich około siedem milionów.U nas Świadkowie jak gdyby zostali uznani, zarejestrowano ich centrum zarządzania. Logicznie rzecz biorąc, oznaczało to, że społeczności lokalne powinny też być automatycznie zarejestrowane. Ze zgrzytem zarejestrowali ich w prawie wszystkich rejonach Federacji, z wyjątkiem stolicy naszego kraju. Moskiewski departament tej agencji, która na szczeblu państwowym uznała Świadków Jehowy odmówił ponownej rejestracji lokalnej wspólnoty w tym mieście. Ci zaczęli się odwoływać do sądów i w końcu wygrali, oczywiście przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.


Postaram się przybliżyć czytelnikowi logikę przyjętego tam orzeczenia. W jednym tylko celu - żeby wykazać różnice pomiędzy tym,  jak patrzy się na wolność sumienia w naszym kraju, a jak - w Europie.

Powiedzmy tak, nasze sądy uznały, że społeczność Świadków Jehowy „zmusza do zniszczenia rodziny” powołując się przy tym na kilka przypadków rozpadu rodzin. Trybunał ocenił te zdarzenia nieco inaczej
Nawiasem mówiąc, ich styl życia jest na tyle osobliwy, że naprawdę nie zazdroszczę ich bliskim, o ile, oczywiście, też nie wyznają tej samej religii. Świadkowie nie mają opłacanych duchownych, a zwykli wierzący poświęcają dużo czasu na ochotniczą służbę, wiele z nich decyduje się na pracę w niepełnym wymiarze godzin, upraszczając swoje życie. I na dodatek nie uznają żadnych świąt religijnych ani świeckich.

Ale Trybunał Europejski nie widzi w tym nic strasznego - przecież „wiele religii ma jedną cechę wspólną, określają religijne kanony postępowania, które ich zwolennicy powinni przestrzegać w życiu prywatnym".  Czy nie dziwią nas takie obrzędy, jak komunia i spowiedź, powstrzymywanie się od pracy w konkretne dni tygodnia czy noszenie określonego typu odzieży? Trybunał Europejski zauważył również, że ceremonie i obrzędy wielu szanowanych religii mogą zagrażać zdrowiu tych, którzy je wyznają. Czytelnik nie powinien być zszokowany podanym w decyzji sądu przykładem: "przestrzeganie postu, zwłaszcza gdy jest długotrwały i surowy tak jak w przypadku prawosławia lub praktykowane przez Żydów i muzułmanów obrzezanie niemowląt płci męskiej." 

Świadkowie odmawiają transfuzji krwi, ponieważ ze względu na ich wyznanie, "krew - to życie, dar od Boga" Nawet jeśli coś się stanie (wypadek i utratę świadomości, na przykład), zawsze mają przy sobie dokument "Żadnej  krwi" zawierający szczegółowe instrukcje postępowania. Nie mam zamiaru dyskutować na temat powodów odmowy transfuzji ani z ich argumentami przeciw (takimi jak możliwość zakażenia, dostępność środków krwiozastępczych itp.). Moje zadanie polega na tym, żeby powiedzieć, jak odmowa przyjęcia krwi przedstawia się z punktu widzenia prawa. 

Sądy moskiewskie oceniają to jako skłonność do odmowy opieki medycznej, a może nawet do samobójstwa. Trybunał Europejski stwierdza inaczej - państwo powinno powstrzymać się od ingerowania w wolność obywateli w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia, gdyż takie zakłócenie może zdewaluować zamiast podnieść wartość życia. Dorosły pacjent (dzieci - to zupełnie inny temat) ma prawo do własnych decyzji, czy zgodzić się na operację, a według tej samej logiki, na transfuzję krwi. Obowiązkowe leczenie bez zgody osoby, według Trybunału, jest naruszeniem jego praw, nawet w przypadkach, gdy odrzucenie danej metody leczenia może prowadzić do śmierci.


I jakbyśmy do tego nie podeszli, trudno nie uznać logiki takiej argumentacji.

Lew Simkin
Echo Moskwy, 20 kwietnia 2011


źródło: http://www.portal-credo.ru/site/?act=news&id=83662&cf=
tłumaczenie: rikardo

0 komentarze:

ŚWIADKOWIE JEHOWY NIE SĄ SEKTĄ

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE
W rzeczywistości wiele z tych innowacji [z dziedziny bezkrwawej chirurgii] wywodzi się z badań prowadzonych przez społeczność Świadków Jehowy,” zauważa dr Evans. (czytaj cały artykuł klikając na zdjęcie)