NOWY ZMODERNIZOWANY OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY ŚWIADKÓW JEHOWY PO POLSKU - jw.org/pl

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do poszukiwania aktualnych wiadomości oraz innych informacji na temat Świadków Jehowy i ich wierzeń publikowanych pod adresem jw.org/pl.

Na autoryzowanej przez Świadków Jehowy oficjalnej witrynie mogą Państwo przeczytać materiały, obejrzeć filmy, posłuchać nagrań audio lub pobrać zawarte na niej publikacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w następujących blokach tematycznych:

NAUKI BIBLIJNE

PUBLIKACJE

DLA MEDIÓW

FILMY

O NAS

Szczegółowe informacje o zawartości oficjalnej witryny internetowej Świadków Jehowy:

WYJĄTKOWA STRONA INTERNETOWA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

9 letnia Sy Luedeling, ocalała z Westgate śpiewa wzruszającą pieśń - wywiad dla TV

OBEJRZYJ INNE FILMY O SPOŁECZNOŚCI ŚWIADKÓW JEHOWY Z POLSKIMI NAPISAMI (kanał rikardopl)

Loading...

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY
(fragment wywiadu)

Dzisiaj mówią i piszą wiele negatywnych opinii o Świadkach Jehowy. Jak odnosicie się do tych doniesień w mediach?

To, co mówią i piszą dzisiaj w mediach o Świadkach Jehowy nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. (...) Chrystus powiedział: „(…) Jeżeli mnie prześladowali, was też będą prześladować; (Jana 15:20) Jeśli ludzie Chrystusowi przypisywali szereg niedociągnięć i wad, tym bardziej nie dziwi, że o Świadkach Jehowy mówią i piszą w sposób negatywny.

(całość czytaj w zakładce powyżej: WYWIAD ze ŚJ)

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun długi

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun krótki

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"
«Przekład Nowego Testamentu dowodzi, że w tej organizacji [tzn. Świadkowie Jehowy - przyp. tłum.] są specjaliści, którzy mają odpowiednie kompetencje do rozwiązywania problemów, jakie stwarza przekład biblijny» («ANDOVER NEWTONQUARTERLY»)

kliknij zdjęcie, żeby przeczytać inne opinie (zdjęcie własne)

O TRANSFUZJI KRWI

O TRANSFUZJI KRWI
opinie lekarzy z całego świata, streszczenie filmu (kliknij zdjęcie, aby przeczytać artykuły)

MEDYCYNA BEZ KRWI W ARMII USA

MEDYCYNA BEZ KRWI  W ARMII USA
Departament Obrony USA przeznaczył 4,7 mln dolarów na szkolenie lekarzy wojskowych w metodach leczenia bez użycia krwi

(zdjęcie You Tube)

BEZKRWAWA MEDYCYNA

BEZKRWAWA MEDYCYNA
SZPITAL I CENTRUM MEDYCZNE ENGLEWOOD - współpracuje z armią USA w dziedzinie bezkrwawej chirurgii i medycyny

(zdjęcie You Tube)

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY
"Świadkowie Jehowy są (...) niewiarygodnie stanowczy, nie piją i nie palą, są niezwykle pracowici i ze wszech miar uczciwi, dotrzymują danego słowa, (...) nie mają obsesji na punkcie bogactwa i dobrobytu..." (zdjęcie z Wikipedii)

PSYCHOLOG O ŚJ

PSYCHOLOG O ŚJ
fragment procesu w Rosji

(zdjęcie You Tube)

WKŁAD W DEMOKRACJĘ

WKŁAD W DEMOKRACJĘ
«Walcząc w obronie swoich praw obywatelskich Świadkowie Jehowy oddali wielką przysługę demokracji, ponieważ w ten sposób w niemałym stopniu przyczynili się do zagwarantowania praw wszystkich mniejszości w Ameryce» (Charles S. Braden, książka «These Also Believe»).

(zdjęcie You Tube)

KRAJE / WYDARZENIA

LICZBA ODWIEDZIN

czwartek, 11 sierpnia 2011

OPINIE: "(...) nie pamiętam ani jednego przypadku, w którym konieczne byłoby przetoczenie krwi"

Kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Północno- Osetyjskiej Akademii Medycznej, Witalij Sliepuszkin: "Jak wynika z mojej wieloletniej praktyki, nie pamiętam ani jednego przypadku, w którym konieczne byłoby przetoczenie krwi" 


Witalij Dmitriewicz Sliepuszkin - zasłużony pracownik naukowy FR, doktor medycyny, profesor, szef anestezjologii i intensywnej terapii Północno-Osetyjskiej Akademii Medycznej.

"Portal‑Credo.Ru": Jakie jest obecnie stanowisko świata medycznego na temat niebezpieczeństw spowodowanych transfuzją krwi, nawet w przypadku zgodności grupy krwi, czynnika Rh oraz gdy nie występuje ryzyko infekcji wynikającej z podania krwi?

Sliepuszkin: Po pierwsze, transfuzja krwi - to operacja. Po drugie, co to takiego krew?  Jest to obca tkanka, którą podaje się pacjentowi. Tak jak lek, który kupujemy w aptece i wprowadzamy do ciała człowieka, tak samo pobieramy krew od jednego człowieka i przetaczamy innemu. W związku z tym już jakby od początku istnieje pewne niebezpieczeństwo. Po trzecie, mamy do czynienia z zespołem tak zwanych "masowych transfuzji krwi", o którym mówi się coraz głośniej. W sytuacji, gdy przetacza się więcej jednostek od różnych dawców, występuje bardzo poważne powikłanie samo przez się lub nowa choroba, niezależnie od już występujących [u danego pacjenta]. W tym przypadku narażone są płuca, śledziona, wątroba i nerki. Czwarte niebezpieczeństwo polega na tym, że nawet najlepsze stacje krwiodawstwa są w stanie wyodrębnić cztery lub pięć wirusów, które obecnie znamy, z co najmniej 12 wirusów, przenoszonych przez krew.


‑ Jednym z poważnych zarzutów kierowanych pod adresem Świadków Jehowy jest to, że odmawiają oni w ogóle transfuzji krwi w jakichkolwiek przypadkach. Ale wygląda na to, że oni intuicyjnie, a szczerze mówiąc, dzięki zaufaniu do Biblii i zgodnie z podstawowymi zasadami swojej wiary, wyprzedzili naukę. Jaki ma Pan stosunek do ich stanowiska w tej sprawie?

- Nie jestem człowiekiem religijnym, nie skłaniam się do żadnej religii a jedynie trzymam się faktów naukowych. Ale fakty naukowe w dobie obecnej coraz częściej przemawiają za tym, że transfuzja krwi jest niepożądana. Na całym świecie panuje tendencja, żeby jak najbardziej ograniczyć przetaczanie składników krwi. Jeśli jeszcze dwadzieścia lat temu na świecie we wszystkich instrukcjach był zapis, że konieczne jest przetoczenie składników krwi przy poziomie hemoglobiny poniżej 110 g / litr, to już 15 lat temu we wszystkich instrukcjach podawano wielkość 90g / l. Obecnie w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia Rosji napisano, że krew należy podawać tylko wtedy, gdy stężenie hemoglobiny jest niższe niż 70 g / litr. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat ta koncepcja ulegnie dalszej modyfikacji i granica minimalnego poziomu hemoglobiny, która uzasadniałaby transfuzję krwi, jeszcze się obniży.


Po drugie, w ciągu ostatnich 15-20 lat, uzyskaliśmy coraz doskonalsze substytuty, które mogą zastąpić lub zmienić wiele funkcji krwi, w tym transport tlenu, a więc jedną z najważniejszych kwestii.  Spodziewamy się też wynalezienia syntetycznej hemoglobiny. Po co nam będzie potrzebna wówczas krew pochodząca od dawców? W ogóle nie będzie potrzebna.‑ Czy byłoby to radykalne rozwiązanie problemu? Czy w przypadku wynalezienia w pełni syntetycznej hemoglobiny kwestia transfuzji krwi zostanie rozwiązana automatycznie?  

- Tak, wszystko zmierza w tym kierunku.


‑ Czy zdarzają się dzisiaj sytuacje, że bez względu na ryzyko, z medycznego punktu widzenia, transfuzja krwi jest niezbędnie konieczna? 

‑ Jak wynika z mojej wieloletniej praktyki – a zajmuję się konkretnie tą problematyką  już od 1991 roku - nie spotkałem się z ani jednym przypadkiem, w którym konieczne byłoby przetoczenie krwi. Funkcjonujemy wśród dogmatów i przepisów, które jesteśmy obowiązani przestrzegać. I na dodatek te instrukcje są formułowane przez lekarzy, którzy nie w pełni rozumieją te kwestie. Uważam, że możliwa jest całkowita rezygnacja z transfuzji krwi (wyróżnienie tłum.) Na przykład panuje opinia, że przy znacznej utracie krwi, potrzebna jest natychmiastowa transfuzja krwi - w przeciwnym razie pacjent umrze. Zajmując się tym problemem od wielu lat, szczególnie w medycynie wypadkowej, trzeba stwierdzić, że gdy w tym samym czasie [na izbę przyjęć] trafia dwustu rannych pacjentów, a połowa z nich z bardzo dużą utratą krwi, nigdy nie dysponujemy takimi zapasami krwi. Poza tym stosujemy preparaty krwiozastępcze. Ostatnie takie przykre doświadczenie miało miejsce w czasie konfliktu osetyjskiego-gruzińskiego, gdy do naszego szpitala polowego, który został utworzony na stadionie, trafiły dziesiątki a nawet setki rannych z krwawieniem i nie mieliśmy ani jednej jednostki krwi. Niemniej jednak żaden z pacjentów nie umarł, bo chociaż nie mieliśmy składników krwi, ale zastosowaliśmy dobre preparaty krwiozastępcze. Stąd moje stanowisko - można całkowicie obejść się bez transfuzji krwi. (wyróżnienie tłum.)


‑ A jakie mógłby Pan wymienić obecnie najlepsze preparaty krwiozastępcze?

- Z nowych w ciągu ostatnich trzech do pięciu lat pojawiły się tzw. HES - hydroksyetylowana skrobia, która  bardzo dobrze wyrównuje objętość utraconego płynu i nasz rodzimy produkt, pertforan.

‑ To ten sam pertforan, o który toczyła się długa batalia?

- Batallia pewnie już się skończyła. Ci, którzy zginęli w czasie tej wojny już nie żyją! Niestety! Wojny już nie ma, a on [pertforan] stanowi nasze stałe uzbrojenie. Używamy go stale.

А z czysto ekonomicznego punktu widzenia, co jest tańsze – krew czy pertforan?

- Dokonaliśmy takiego porównania. Krew coraz to bardziej drożeje. Jeśli trzeba przetoczyć jakieś dwie jednostki krwi, to zamiast nich wystarczy podać dwie dawki perftoranu. Takie są porównywalne wartości.

‑ Czyli, że korzystne ekonomicznie jest podawanie preparatów krwiozastępczych?

- To, że perftoran jest bardzo drogi, to mit.

‑ Gdyby uruchomić masową produkcję pertforanu, to może byłby on tańszy? Im większa skala produkcji - tym lek jest tańszy.

- Produkcja perftoranu, moim zdaniem, jest już wystarczająca. Można go swobodnie kupić w każdym regionie i mieście.‑ Wracając do głównego tematu naszej rozmowy, można zauważyć, że jeden z głównych zarzutów kierowanych pod adresem Świadków Jehowy - ich całkowita odmowa transfuzji krwi – traci obecnie jakikolwiek sens wobec postępu w tworzeniu preparatów krwiozastępczych. Nie naruszają oni przepisów. Co więcej, w pewnym sensie wyprzedzili oficjalną medycynę (kursywa tłum.).

- Oczywiście! Na swoich wykładach zawsze daję przykład, że Świadkowie Jehowy zainicjowali i wspierali badania naukowe nad lekami, które stymulują wytwarzanie własnej krwi. Takim preparatem jest obecnie erytropoetyna. Istnieją dwa problemy: gdy następuje ostra utrata krwi, należy szybko uzupełnić brakujący płyn, a kiedy mamy do czynienia z przewlekłą utratą krwi, na przykład, gdy kobieta ma krwawienie z macicy, i w ciągu tygodnia lub dwóch, zawsze traci dużo krwi, zmniejsza się u niej poziom hemoglobiny. Można w tym wypadku pójść w drugą stronę: jest preparat - podajesz go i on pobudza tworzenie własnej krwi, wpływasz na szpik kostny i stymulujesz tworzenie nowych krwinek czerwonych. Są to dwa potężne kierunki w metodach leczenia.


Jest jeszcze trzeci kierunek, który obecnie bardzo intensywnie się rozwija. Chodzi konkretnie o pole operacyjne - rozwój techniki bezkrwawej chirurgii. Podczas operacji następuje zatrzymanie krwawienia: przez elektrokoagulację małych naczyń, chirurgię laserową, gdy w procesie cięcia tkanek jednocześnie dokonuje się zamknięcia naczyń włosowatych, USG, itp. Dochodzi do zminimalizowania utraty krwi podczas operacji.

I jest jeszcze jeden kierunek - odzyskiwanie krwi własnej. Krew, która jest tracona w trakcie operacji, wprowadza się do obiegu zamkniętego (cell saver - przyp. tłum.), automatycznie oczyszcza, a następnie powraca ona do pacjenta.

Rozmawiał Włodzimierz Ojwin, 
"Portal- Credo. Ru"


Zdjęcie ze strony: sevos.ruźródło: http://www.portal-credo.ru/site/?act=authority&id=1691.html
tłumaczenie: rikardo

0 komentarze:

ŚWIADKOWIE JEHOWY NIE SĄ SEKTĄ

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE
W rzeczywistości wiele z tych innowacji [z dziedziny bezkrwawej chirurgii] wywodzi się z badań prowadzonych przez społeczność Świadków Jehowy,” zauważa dr Evans. (czytaj cały artykuł klikając na zdjęcie)