NOWY ZMODERNIZOWANY OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY ŚWIADKÓW JEHOWY PO POLSKU - jw.org/pl

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do poszukiwania aktualnych wiadomości oraz innych informacji na temat Świadków Jehowy i ich wierzeń publikowanych pod adresem jw.org/pl.

Na autoryzowanej przez Świadków Jehowy oficjalnej witrynie mogą Państwo przeczytać materiały, obejrzeć filmy, posłuchać nagrań audio lub pobrać zawarte na niej publikacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w następujących blokach tematycznych:

NAUKI BIBLIJNE

PUBLIKACJE

DLA MEDIÓW

FILMY

O NAS

Szczegółowe informacje o zawartości oficjalnej witryny internetowej Świadków Jehowy:

WYJĄTKOWA STRONA INTERNETOWA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

9 letnia Sy Luedeling, ocalała z Westgate śpiewa wzruszającą pieśń - wywiad dla TV

OBEJRZYJ INNE FILMY O SPOŁECZNOŚCI ŚWIADKÓW JEHOWY Z POLSKIMI NAPISAMI (kanał rikardopl)

Loading...

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY
(fragment wywiadu)

Dzisiaj mówią i piszą wiele negatywnych opinii o Świadkach Jehowy. Jak odnosicie się do tych doniesień w mediach?

To, co mówią i piszą dzisiaj w mediach o Świadkach Jehowy nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. (...) Chrystus powiedział: „(…) Jeżeli mnie prześladowali, was też będą prześladować; (Jana 15:20) Jeśli ludzie Chrystusowi przypisywali szereg niedociągnięć i wad, tym bardziej nie dziwi, że o Świadkach Jehowy mówią i piszą w sposób negatywny.

(całość czytaj w zakładce powyżej: WYWIAD ze ŚJ)

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun długi

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun krótki

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"
«Przekład Nowego Testamentu dowodzi, że w tej organizacji [tzn. Świadkowie Jehowy - przyp. tłum.] są specjaliści, którzy mają odpowiednie kompetencje do rozwiązywania problemów, jakie stwarza przekład biblijny» («ANDOVER NEWTONQUARTERLY»)

kliknij zdjęcie, żeby przeczytać inne opinie (zdjęcie własne)

O TRANSFUZJI KRWI

O TRANSFUZJI KRWI
opinie lekarzy z całego świata, streszczenie filmu (kliknij zdjęcie, aby przeczytać artykuły)

MEDYCYNA BEZ KRWI W ARMII USA

MEDYCYNA BEZ KRWI  W ARMII USA
Departament Obrony USA przeznaczył 4,7 mln dolarów na szkolenie lekarzy wojskowych w metodach leczenia bez użycia krwi

(zdjęcie You Tube)

BEZKRWAWA MEDYCYNA

BEZKRWAWA MEDYCYNA
SZPITAL I CENTRUM MEDYCZNE ENGLEWOOD - współpracuje z armią USA w dziedzinie bezkrwawej chirurgii i medycyny

(zdjęcie You Tube)

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY
"Świadkowie Jehowy są (...) niewiarygodnie stanowczy, nie piją i nie palą, są niezwykle pracowici i ze wszech miar uczciwi, dotrzymują danego słowa, (...) nie mają obsesji na punkcie bogactwa i dobrobytu..." (zdjęcie z Wikipedii)

PSYCHOLOG O ŚJ

PSYCHOLOG O ŚJ
fragment procesu w Rosji

(zdjęcie You Tube)

WKŁAD W DEMOKRACJĘ

WKŁAD W DEMOKRACJĘ
«Walcząc w obronie swoich praw obywatelskich Świadkowie Jehowy oddali wielką przysługę demokracji, ponieważ w ten sposób w niemałym stopniu przyczynili się do zagwarantowania praw wszystkich mniejszości w Ameryce» (Charles S. Braden, książka «These Also Believe»).

(zdjęcie You Tube)

KRAJE / WYDARZENIA

LICZBA ODWIEDZIN

piątek, 4 października 2013

ATAK NA WESTGATE W KENII: "Udawałam martwą, żeby przeżyć"

tłumaczenie: A.N. 

Atak na Westgate w Kenii: 'Udawałam martwą, żeby przeżyć'


Faith Wambua opisuje, jak ona i jej dzieci udawały martwych

Podczas ataku terrorystycznego na centrum handlowe Westgate w Kenii w zeszłym miesiącu, jedno ze słynnych zdjęć ukazywało matkę leżącą na ziemi, ochraniającą dwójkę swoich dzieci. To Faith Wambua. Była w galerii handlowej z 9-letnią córką Sy i 21-miesięcznym synkiem Ty’em, gdy rozpoczął się atak.

Faith spędziła cztery i pół godziny udając martwą i uciszając dzieci zanim zostali wszyscy uratowani przez kenijskiego policjanta, Iyada Adana. Rozmawiała z Gabrielem Gatehousem z BBC o tym przeżyciu:


„Weszliśmy do centrum szukając kwiaciarni. Usłyszeliśmy bardzo głośny dźwięk ‘bum’. Pomyślałam że budynek się wali i najlepsze, co można zrobić to położyć się na otwartej przestrzeni.

Powiedziałam dzieciom tylko: ‘Połóżcie się, połóżcie się’. Myślałam, że to zwykły napad i za pięć, sześć minut się skończy. Ale czas mijał i cały czas czekaliśmy, żeby usłyszeć: ‘OK, wstańcie już sobie poszli’.


Ale nic z tych rzeczy. Wyglądało to na coś gorszego niż myślałam. Moja córka modliła się bardzo głośno: ‘Jehowo, Jehowo, proszę ochroń nas’.


Ja również się modliłam, ale cicho i tak czułam, że córka była zbyt głośna i mogłaby nas wydać, więc po prostu poprosiłam ją, żeby ściszyła głos.


Nie wiedziałam wtedy, co się dzieje, ale wiedziałam, że muszę sprawić, żeby moje dzieci były cichutko i leżały spokojnie.


‘Martwiłam się o mojego synka, bo on ma tylko 21 miesięcy. Jedliśmy śniadanie ok. 9:00. Wiedziałam, że musi być głodny.’


Pomyślałam: O, Boże drogi, Jehowo, ten chłopczyk obudzi się i zacznie płakać. Włożyłam mu palce do buźki, zadowolił się tym i był cicho.



Zapach prochu


Wszędzie wokół nas było mnóstwo zbitego szkła i odłamków betonu z filarów. Podniosłam jeden z takich odłamków i bawiłam się nim. Synek bardzo lubi owady, więc udawałam, że to owad. Wzięłam kawałek szkła, mówiąc: ‘Popatrz, dudu’ – dudu to owad w języku suahili. Powiedziałam: ‘Ty, zobacz, dudu idzie, żeby cię ugryźć’. To go troszkę przestraszyło i był cichutko. Bawiliśmy się tak prawie godzinę. To było zadziwiające, że on po prostu był cicho.


W pewnym momencie, gdy oni podeszli zbyt blisko i mogłam wyczuć zapach prochu i usłyszeć łuski od nabojów spadające na ziemię, wiedziałam, że już po nas.


Wtedy zaczęłam śpiewać pieśń o zmartwychwstaniu, bo sądziłam, że wszyscy zginiemy.


Raz podeszli naprawdę blisko, bo zobaczyli kobietę leżącą jakieś dwa metry od nas. Słyszałam ich kroki. Rozmawiali i w pewnym momencie zawołali: ‘Mama, mama’. Nie wiedziałam, czy mówią do mnie, ale wiedziałam, że nie podniosę głowy. ‘Mama, mama’ – odpowiedziała ta kobieta i w ciągu paru sekund rozległy się dwa strzały i zapadła cisza. Leżeliśmy tam, ona jęczała: ‘Umieram…’ a my byliśmy bezsilni, nie mogliśmy nic zrobić. Nie mogliśmy nawet na nią spojrzeć. Wtedy opanował mnie paniczny strach, bo wiedziałam, że będę następna.


To naprawdę był cud. Nie mogę wyjaśnić, jak oni mogli nas nie widzieć, leżeliśmy tak blisko tej kobiety. Byliśmy naprawdę przerażeni.


Faith Wambua and her daughter Sy 
Faith Wambua nazywa "cudem" to, że ona i jej rodzina ocalała 




Policyjny ratunek


Po jakimś czasie poczułam, że ktoś dotyka mojej ręki i powiedziałam sobie: ‘Boże, znaleźli nas’.


Ten człowiek ponownie zawołał: ‘Mama, mama, mama w porządku?’ W tym momencie udawałam martwą.


‘Mama, mama, w porządku?’ Żadnej odpowiedzi z mojej strony. Wtedy usłyszałam, jak ta osoba odchodzi. I potem on podszedł z przodu.


‘Mama, mama’ znowu i wtedy poczułam, jak on dotyka mojego syna, bo leżałam na nim. 

Wtedy on dotknął mojej córki a ona… była bardzo ufna. Podniosła głowę i spytała tego człowieka: ‘Kim pan jest?’ 

On powiedział: ‘Jestem z policji’. Uniosłam głowę i spojrzałam na niego. Byłam sceptyczna, bo miał cywilną kurtkę, ale wtedy pokazał mi swój mundur. 

Powiedział: ‘Jestem z policji, jesteście bezpieczni. Jesteśmy tu, żeby wam pomóc.’ A moja córka zapytała: ‘Skąd mam wiedzieć, że nie jesteś z tymi złymi ludźmi?’ 

Powiedział, żebyśmy spojrzały wyżej i wtedy zobaczyłyśmy policjantów. Mogłam się przekonać, że są tam też inni ludzie w mundurach. 

Mieli broń wycelowaną w różne strony i już wiedziałam, że to policja. W tym momencie policjant poprosił nas, żebyśmy wstali. 

Był bardzo uprzejmy. Przypomniał mi, żebym podniosła klucze z ziemi. Wziął mojego syna, córka biegła przodem. Ja się tak naprawdę chowałam za nim, myślałam sobie jeśli coś się zdarzy, jestem obok policjanta. I tak wyszliśmy stamtąd.
  
źródło: http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-24394648
BBC
Miniatura 

POLICJANT RATUJE RODZINĘ W ATAKU NA WESTGATE W NAIROBI

Miniatura

MATKA I CÓRKA OPOWIADAJĄ O OCALENIU Z ATAKU NA WESTGATE 


Miniatura 
 
WYWIAD z SY LUEDELIN dla TV kenijskiej



0 komentarze:

ŚWIADKOWIE JEHOWY NIE SĄ SEKTĄ

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE
W rzeczywistości wiele z tych innowacji [z dziedziny bezkrwawej chirurgii] wywodzi się z badań prowadzonych przez społeczność Świadków Jehowy,” zauważa dr Evans. (czytaj cały artykuł klikając na zdjęcie)