NOWY ZMODERNIZOWANY OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY ŚWIADKÓW JEHOWY PO POLSKU - jw.org/pl

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do poszukiwania aktualnych wiadomości oraz innych informacji na temat Świadków Jehowy i ich wierzeń publikowanych pod adresem jw.org/pl.

Na autoryzowanej przez Świadków Jehowy oficjalnej witrynie mogą Państwo przeczytać materiały, obejrzeć filmy, posłuchać nagrań audio lub pobrać zawarte na niej publikacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w następujących blokach tematycznych:

NAUKI BIBLIJNE

PUBLIKACJE

DLA MEDIÓW

FILMY

O NAS

Szczegółowe informacje o zawartości oficjalnej witryny internetowej Świadków Jehowy:

WYJĄTKOWA STRONA INTERNETOWA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

9 letnia Sy Luedeling, ocalała z Westgate śpiewa wzruszającą pieśń - wywiad dla TV

OBEJRZYJ INNE FILMY O SPOŁECZNOŚCI ŚWIADKÓW JEHOWY Z POLSKIMI NAPISAMI (kanał rikardopl)

Loading...

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY
(fragment wywiadu)

Dzisiaj mówią i piszą wiele negatywnych opinii o Świadkach Jehowy. Jak odnosicie się do tych doniesień w mediach?

To, co mówią i piszą dzisiaj w mediach o Świadkach Jehowy nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. (...) Chrystus powiedział: „(…) Jeżeli mnie prześladowali, was też będą prześladować; (Jana 15:20) Jeśli ludzie Chrystusowi przypisywali szereg niedociągnięć i wad, tym bardziej nie dziwi, że o Świadkach Jehowy mówią i piszą w sposób negatywny.

(całość czytaj w zakładce powyżej: WYWIAD ze ŚJ)

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun długi

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun krótki

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"
«Przekład Nowego Testamentu dowodzi, że w tej organizacji [tzn. Świadkowie Jehowy - przyp. tłum.] są specjaliści, którzy mają odpowiednie kompetencje do rozwiązywania problemów, jakie stwarza przekład biblijny» («ANDOVER NEWTONQUARTERLY»)

kliknij zdjęcie, żeby przeczytać inne opinie (zdjęcie własne)

O TRANSFUZJI KRWI

O TRANSFUZJI KRWI
opinie lekarzy z całego świata, streszczenie filmu (kliknij zdjęcie, aby przeczytać artykuły)

MEDYCYNA BEZ KRWI W ARMII USA

MEDYCYNA BEZ KRWI  W ARMII USA
Departament Obrony USA przeznaczył 4,7 mln dolarów na szkolenie lekarzy wojskowych w metodach leczenia bez użycia krwi

(zdjęcie You Tube)

BEZKRWAWA MEDYCYNA

BEZKRWAWA MEDYCYNA
SZPITAL I CENTRUM MEDYCZNE ENGLEWOOD - współpracuje z armią USA w dziedzinie bezkrwawej chirurgii i medycyny

(zdjęcie You Tube)

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY
"Świadkowie Jehowy są (...) niewiarygodnie stanowczy, nie piją i nie palą, są niezwykle pracowici i ze wszech miar uczciwi, dotrzymują danego słowa, (...) nie mają obsesji na punkcie bogactwa i dobrobytu..." (zdjęcie z Wikipedii)

PSYCHOLOG O ŚJ

PSYCHOLOG O ŚJ
fragment procesu w Rosji

(zdjęcie You Tube)

WKŁAD W DEMOKRACJĘ

WKŁAD W DEMOKRACJĘ
«Walcząc w obronie swoich praw obywatelskich Świadkowie Jehowy oddali wielką przysługę demokracji, ponieważ w ten sposób w niemałym stopniu przyczynili się do zagwarantowania praw wszystkich mniejszości w Ameryce» (Charles S. Braden, książka «These Also Believe»).

(zdjęcie You Tube)

KRAJE / WYDARZENIA

LICZBA ODWIEDZIN

wtorek, 3 maja 2011

OPINIE: "Transfuzję krwi należy traktować jak przeszczep tkanki, praktycznie jedynej w swoim rodzaju (...)

Lekarz anestezjolog-reanimatolog WITALIJ DŻUŁAJ: "Transfuzję krwi należy traktować jak przeszczep tkanki, praktycznie jedynej w swoim rodzaju, dlatego stanowisko Świadków Jehowy nie można uznać za absurdalne" 


"Portal-Credo.Ru": Proszę nam powiedzieć, сzy słyszał Pan o niedawnym incydencie dotyczącym Świadka Jehowy w Sankt-Petersburgu? Wiele mediów uważa, że ten człowiek umarł po tym, jak nie przetoczono mu krwi. Czy miał szansę przeżyć, gdyby przetoczono mu krew? 

Witalij Dżułaj:  Słyszałem o tym wypadku. Ten młody człowiek był chory na białaczkę. W leczeniu chorób o podłożu hematologicznym (w tym białaczki) jest jeszcze wiele niejasności - nie zawsze da się przewidzieć, jaki będzie jego rezultat, nawet stosując standardowe procedury, na przykład uwzględniające konwencjonalne protokoły chemioterapeutyczne oraz komponenty krwi. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że pacjent poddany transfuzji krwi, by przeżył. Mógł  umrzeć z powodu samej choroby, jak również na skutek agresywnych metod leczenia, od chemioterapii, która zaburza podział komórek organizmu niezależnie od tego, czy mają właściwą  czy też zmienioną strukturę, co prowadzi do śmierci, a także wskutek transfuzji krwi, która jest niczym innym jak przeszczepieniem, jedynych w swoim rodzaju i nie dających się niczym zastąpić, tkanek.


– Proszę powiedzieć, czy jest możliwe leczenie białaczki bez użycia preparatów na bazie krwi?


- Onkologia to jedna z dziedzin medycyny, w której krew stosowana jest dość powszechnie. Zapewnienie leczenia bez użycia krwi, w szczególności w leczeniu białaczki - to bardzo trudne zadanie. Tym nie mniej artykuły ukazujące się w literaturze medycznej w ostatnich latach wskazują, że jest to możliwe.
Zasady leżące u podstaw leczenia różnych chorób niehematologicznych bez przetaczania krwi, stosowane są też w leczeniu chorób nowotworowych, w tym białaczki. Literatura medyczna podaje, że niektórzy onkolodzy są gotowi prowadzić chemioterapię w sposób konwencjonalny lub z zastosowaniem bardzo wysokich dawek leków (chemioterapia radykalna), dopuszczając zmniejszenie stężenia hemoglobiny i płytek krwi do bardzo niskich wskaźników cyfrowych i próbują z pomocą innych środków leczniczych utrzymywać pacjenta [w stabilnym stanie - przyp. tłum.] do ponownego ustabilizowania się morfologii krwi.– Przy pomocy czego można leczyć tego rodzaju choroby?

- Przy wyborze metod leczenia białaczki należy pamiętać o trudnościach, z którymi spotykają się hematolodzy - rozwój ciężkiej niedokrwistości, leukopenii i małopłytkowości (trombocytopenii) w następstwie supresji szpiku kostnego przez chemioterapię (działanie toksyczne) lub wyparcia prawidłowej tkanki  krwiotwórczej komórkami szpiczakowymi (białaczkowymi). Ciężka niedokrwistość (anemia) może prowadzić do upośledzenia narządów, leukopenia [obniżenie leukocytów we krwi obwodowej - przyp. tłum.] - do powikłań infekcyjnych, a trombocytopenia - powoduje krwawienie i obfite krwotoki.

W związku z tym w leczeniu pacjentów z białaczką jest konieczne: stosowanie standardowej chemioterapii, leczenie w sposób konwencjonalny i dopuszczenie do spadku liczby krwinek czerwonych i płytek krwi (erytrocytów i trombocytów) poniżej dopuszczalnego poziomu lub korzystanie ze zmodyfikowanych schematów chemioterapii (w mniejszych dawkach lub krótszych okresach) w celu zmniejszenia toksycznego oddziaływania na szpik kostny. W tym przypadku, należy najszybciej, jak tylko to jest możliwe użyć hematopoetycznych czynników wzrostu (np.erytropoetyny, granulocytów - czynnika stymulującego kolonie, trombopoetyny, itp.) oraz preparatów sztucznych (suplementów żelaza, witamin, pełnowartościowego odżywiania), aby przyspieszyć tworzenie nowych komórek krwi, w celu ograniczenia pobierania krwi do badania i preparatów powstrzymujących utratę krwi i zatrzymujących krwawienie.– Co Panu wiadomo o stanowisku Świadków Jehowy w sprawie transfuzji krwi? Czy takie stanowisko należy uznać za dopuszczalne, czy za absurdalne z medycznego i etycznego punktu widzenia?

- Jak tłumaczą Świadkowie Jehowy, nie mogą oni zaakceptować czterech głównych składników krwi - krwinek czerwonych, białych, płytek krwi i osocza. W odniesieniu do pewnych składników krwi, niektórzy Świadkowie są skłonni [na podstawie wyszkolonego na Biblii sumienia - przyp. tłum.] spokojnie zgodzić się z nich korzystać. Ponadto, zgadzają się na zabiegi z użyciem własnej krwi, takie jak hemodylucja, autotransfuzja krwi, krążenie pozaustrojowe, wszczepienie sztucznej nerki i inne.

Obecnie lekarze dysponują całym arsenałem niezbędnym w przygotowaniu do wytwarzania preparatów opartych na głównych składnikach krwi, jak również leków, które zastępują w większym lub mniejszym stopniu jej funkcje. Dlatego stanowiska Świadków Jehowy nie można uznać za absurdalne. Są również kwestie etyczne. Na przykład, pacjenci mają prawo do samostanowienia - ich wybór należy uszanować. Lekarze mają moralny obowiązek, aby zawsze działać w interesie pacjenta, w celu spełnienia potrzeb medycznych pacjenta; aby zapewnić równy dostęp do usług medycznych dla wszystkich ludzi - niezależnie od tego czy dana osoba chce być leczona z wykorzystaniem składników krwi, czy nie.– Jak Pan osobiście ocenia stanowisko Świadków Jehowy w kwestii transfuzji krwi? Czy można ją uznać jako odmowę w ogóle jakiejkolwiek pomocy medycznej? 

- O ile mi wiadomo, Świadkowie Jehowy nie palą, unikają nadużywania alkoholu, nie używają narkotyków, nie prowadzą się niemoralnie. Tryb życia, jaki  prowadzą, pokazuje, że cenią wartość życia. W rzeczywistości, ich odmowa krwi - to nie odmowa leczenia, ale wybór metody leczenia. Podstawy prawodawstwa w dziedzinie Ochrony Zdrowia Federacji Rosyjskiej przewidują wyrażenie świadomej zgody przez pacjenta na taką lub inną metodę leczenia. Ponadto, instrukcja stosowania składników krwi, zatwierdzona przez rozporządzenie rządu Federacji Rosyjskiej Nr 363 z 25 listopada 2002 r., pozostawia prawo wyboru metody leczenia - z preparatami krwiopochodnymi lub bez nich.

– Jak duże jest zagrożenie i ryzyko związane z transfuzją krwi?

- Krew może przenosić wiele ukrytych niebezpieczeństw - takich jak zakażenia (nawet śmiertelne), reakcje immunologiczne, wstrząs poprzetoczeniowy, przy tym u chorych na raka zwiększa ryzyko nawrotu choroby i przerzutów nowotworów. Najbardziej przykrym powikłaniem po podaniu krwi i jej składników jest śmierć. Nie bez powodu w instrukcji stosowania krwi cały dział poświęcony jest ryzyku i powikłaniom związanyn z transfuzją krwi.

- Czy w praktyce leczenia Świadków Jehowy stwierdził Pan fakty nacisku ze stromy współwyznawców? Czy sprawdzali pytając ich, jaką metodę leczenia wybrali?

- Nic mi o tym nie wiadomo. Jako lekarz, osobiście rozmawiam  z pacjentem, staram się dowiedzieć, jaki jest jego pogląd na temat konkretnej metody badania lub leczenia. W przypadku, gdy pacjent jest nieprzytomny lekarz przeprowadza rozmowę z jego przedstawicielem, jeśli taki został ustanowiony.


– Jak powszechne i dostępne są alternatywne metody leczenia?

- Lista metod leczenia alternatywnych wobec transfuzji krwi jest bardzo obszerna - od prostych po bardzo złożone i z zastosowaniem najnowszych technologii. Większość tych możliwości dostępna jest dla każdego szpitala, tym bardziej, że większa część alternatywnych leków w wykazie podstawowych środków leczniczych jest zatwierdzona przez władze Federacji Rosyjskiej i regularnie kontrolowana.

– W takim razie dlaczego lekarze nalegają na transfuzję krwi, jeśli wszystko nie jest tak jednoznaczne?

- Można powiedzieć, że wynika to z przeszłości. Praktyka pokazuje, że jeżeli lekarz zrobił wszystko, w tym również zastosował transfuzję krwi, a pacjent umarł, co do zasady, można wyciągnąć wniosek - że pacjent zmarł na nieuleczalną chorobę. Jeśli transfuzji krwi nie było, to lekarz może być winnym z powodu nieprzetoczenia krwi. Dlatego lekarze uciekają się do transfuzji krwi żeby zwolnić się odpowiedzialności lub ją zmniejszyć.

Rozmawiał Władimir Ojwin,
"Portal-Credo.Ru"

0 komentarze:

ŚWIADKOWIE JEHOWY NIE SĄ SEKTĄ

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE
W rzeczywistości wiele z tych innowacji [z dziedziny bezkrwawej chirurgii] wywodzi się z badań prowadzonych przez społeczność Świadków Jehowy,” zauważa dr Evans. (czytaj cały artykuł klikając na zdjęcie)