NOWY ZMODERNIZOWANY OFICJALNY SERWIS INFORMACYJNY ŚWIADKÓW JEHOWY PO POLSKU - jw.org/pl

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do poszukiwania aktualnych wiadomości oraz innych informacji na temat Świadków Jehowy i ich wierzeń publikowanych pod adresem jw.org/pl.

Na autoryzowanej przez Świadków Jehowy oficjalnej witrynie mogą Państwo przeczytać materiały, obejrzeć filmy, posłuchać nagrań audio lub pobrać zawarte na niej publikacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych w następujących blokach tematycznych:

NAUKI BIBLIJNE

PUBLIKACJE

DLA MEDIÓW

FILMY

O NAS

Szczegółowe informacje o zawartości oficjalnej witryny internetowej Świadków Jehowy:

WYJĄTKOWA STRONA INTERNETOWA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

9 letnia Sy Luedeling, ocalała z Westgate śpiewa wzruszającą pieśń - wywiad dla TV

OBEJRZYJ INNE FILMY O SPOŁECZNOŚCI ŚWIADKÓW JEHOWY Z POLSKIMI NAPISAMI (kanał rikardopl)

Loading...

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY

WYWIAD ZE ŚWIADKIEM JEHOWY
(fragment wywiadu)

Dzisiaj mówią i piszą wiele negatywnych opinii o Świadkach Jehowy. Jak odnosicie się do tych doniesień w mediach?

To, co mówią i piszą dzisiaj w mediach o Świadkach Jehowy nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem. (...) Chrystus powiedział: „(…) Jeżeli mnie prześladowali, was też będą prześladować; (Jana 15:20) Jeśli ludzie Chrystusowi przypisywali szereg niedociągnięć i wad, tym bardziej nie dziwi, że o Świadkach Jehowy mówią i piszą w sposób negatywny.

(całość czytaj w zakładce powyżej: WYWIAD ze ŚJ)

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun długi

DRABINA W JASKINII LWÓW

DRABINA W JASKINII LWÓW
zwiastun krótki

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"

O "PRZEKŁADZIE NOWEGO ŚWIATA"
«Przekład Nowego Testamentu dowodzi, że w tej organizacji [tzn. Świadkowie Jehowy - przyp. tłum.] są specjaliści, którzy mają odpowiednie kompetencje do rozwiązywania problemów, jakie stwarza przekład biblijny» («ANDOVER NEWTONQUARTERLY»)

kliknij zdjęcie, żeby przeczytać inne opinie (zdjęcie własne)

O TRANSFUZJI KRWI

O TRANSFUZJI KRWI
opinie lekarzy z całego świata, streszczenie filmu (kliknij zdjęcie, aby przeczytać artykuły)

MEDYCYNA BEZ KRWI W ARMII USA

MEDYCYNA BEZ KRWI  W ARMII USA
Departament Obrony USA przeznaczył 4,7 mln dolarów na szkolenie lekarzy wojskowych w metodach leczenia bez użycia krwi

(zdjęcie You Tube)

BEZKRWAWA MEDYCYNA

BEZKRWAWA MEDYCYNA
SZPITAL I CENTRUM MEDYCZNE ENGLEWOOD - współpracuje z armią USA w dziedzinie bezkrwawej chirurgii i medycyny

(zdjęcie You Tube)

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY

H. HIMMLER O ŚWIADKACH JEHOWY
"Świadkowie Jehowy są (...) niewiarygodnie stanowczy, nie piją i nie palą, są niezwykle pracowici i ze wszech miar uczciwi, dotrzymują danego słowa, (...) nie mają obsesji na punkcie bogactwa i dobrobytu..." (zdjęcie z Wikipedii)

PSYCHOLOG O ŚJ

PSYCHOLOG O ŚJ
fragment procesu w Rosji

(zdjęcie You Tube)

WKŁAD W DEMOKRACJĘ

WKŁAD W DEMOKRACJĘ
«Walcząc w obronie swoich praw obywatelskich Świadkowie Jehowy oddali wielką przysługę demokracji, ponieważ w ten sposób w niemałym stopniu przyczynili się do zagwarantowania praw wszystkich mniejszości w Ameryce» (Charles S. Braden, książka «These Also Believe»).

(zdjęcie You Tube)

ARCHIWUM BLOGA

KRAJE / WYDARZENIA

LICZBA ODWIEDZIN

sobota, 23 kwietnia 2011

Reportaże i wywiady


Sąd w sprawie. W moskiewskim Niezależnym Centrum Prasowym w kontekście głośnego procesu w Gorno-Ałtajsku omawiano  praktykę przypadków ekstremizmu religijnego

W dniu ogłoszenia wyroku Aleksandra Kalistratowa - Świadka Jehowy z Gorno-Ałtajska, oskarżonego o rozpowszechnianie literatury religijnej z "Listy materiałów ekstremistycznych" Ministerstwa Sprawiedliwości Rosji w Moskiewskim Niezależnym Centrum Prasowym odbyła się konferencja prasowa: "Echa decyzji  w sprawie o ekstremizm.Czy ciąg dalszy nastąpi?"


Pytanie dodane do głównego tematu spotkania nie było przypadkowe.W ostatnich latach w różnych regionach Rosji wszyto dziesiątki podobnych spraw z analogicznymi oskarżeniami i prowadzone są dochodzenia w różnym zakresie.


Ze względu na różnicę czasu do chwili rozpoczęcia konferencji prasowej zebranym był już znany werdykt, ogłoszony przez sędzię Sądu Miejskiego w Gorno-Ałtajsku Marinę Sokołowską: "Uniewinnić z powodu braku dowodów przestępstwa".

Jako pierwszy głos zabrał obrońca Aleksandra Kalistratowa, Wiktor Żenkow. 
Prawnik zwrócił uwagę na fakt, że w postępowaniu karnym wykluczyło jakoby ktokolwiek został poszkodowany. Ponadto, oskarżony w ciągu pierwszych 9 miesięcy był pod tajnym nadzorem i nic odpowiadającego stawianym mu zarzutom nie udało się udowodnić. Sprawą, jak przypomniał Wiktor Żenkow, badało bez mała siedmiu funkcjonariuszy - i to nie byle jakich - bo z wydziału prokuratury i dwóch przedstawicieli regionalnego centrum do zwalczania ekstremizmu ("E") Republikańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i służb FSB. Może też dziwić fakt, że urzędników interesowały rzeczy nie związane bezpośrednio z konkretnymi zarzutami - można powiedzieć, ze Świadkami Jehowy w ogóle, a przy tym dobrze znane i opisane przez samych Świadków Jehowy jak i niezależnych religioznawców. Warto zauważyć, że między ocenami prezentowanymi przez jednych jak i ekspertyzami drugich nie stwierdzono rozbieżności.

Sybirska brygada śledcza interesowała się w szczególności: jakie święta obchodzą wyznawcy tego ugrupowania lub nie obchodzą, czy służą w wojsku, czy biorą udział w głosowaniu lub wyborach. Udział w wyborach jest uregulowany przez rosyjskie prawodawstwo i nie ma charakteru ściśle wiążącego. Więc tym bardziej dotyczy to stosunku do świąt. Co więcej, ani jedno, ani drugie nigdy nie powodowało nie tylko konfliktu, jak również sporu między Świadkami Jehowy a państwem. A jeśli chodzi obowiązek poborowy, samo państwo ustanowiło instytucję służby zastępczej...

Obrońca skupił się na sytuacji wspólnoty ŚJ w Górnym Ałtaju. Mimo braku norm prawnych wynikających z przepisu konstytucyjnego w sprawie równości praw bez względu na przynależność religijną, mieszkańcy regionu syberyjskiego są wypytywani o przynależność religijną. W budynkach, w których odbywały się spotkania religijne, zarekwirowano materiały z poważnym naruszeniem (bez spisywania protokołów [z przeprowadzonych rewizji]). 


Sam pozwany, Aleksander Kalistratow posiadający dyplom państwowej szkoły wyższej, potwierdzające jego kwalifikacje zawodowe jako psychologa, ma de facto zakaz wykonywania zawodu i jest zmuszony do pracy w charakterze dozorcy. W maleńkim Gorno-Ałtajsku pracodawcy wyjaśniając powody odmowę przyjęcia do pracy mówią wprost: - „Nie ta religia". 

Wszystkie rozmowy urzędników z lokalnymi Świadkami Jehowy dotyczące procesu, sprowadzają się do jednego prostego pytania: "Jaki macie stosunek do księży prawosławnych?"
Osobny temat to ekspertyza sądowa, sporządzona przez pracowników Kemerowskiego Uniwersytetu Państwowego.

Podpisał ją psycholog, który, jak się okazało, nie wnikał zanadto w badany tekst, a zwrócił jedynie uwagę na znajdujące się w nich fragmenty świadczące [jego zdaniem] o "negatywnym  stosunku do innych religii". Jest to całkiem normalne i dopuszczalne w życiu religijnym. Jako dowód adwokat zacytował całkiem już niepoprawny politycznie ze świeckiego punktu widzenia przepis kanoniczny dotyczący stosunku wobec innych wyznań z katechizmu prawosławnego.

Inny uczestnik konferencji prasowej - członek Komisji ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przy prezydencie Rosji, Walentin Gieftier - wyraził swoją niezwykłą propozycję w części dotyczącej zasadności zastosowania ustawodawstwa anty-ekstremistycznego. Obrońca praw człowieka uważa za właściwe zwrócenie uwagi zbyt gorliwym badaczom, że ponieważ pieniądze rosyjskich podatników są w ten sposób marnotrawione na „robienie z igły wideł”, nie powinni się oni domagać wynagrodzenia za czas śledztwa.
Uniewinniający wyrok w sprawie Aleksandra Kalistratowa znowu skłania do pytania o parametry przepisów prawa ekstremistycznego, nawet w obecnej edycji ustawy, wyraził przekonanie W. Gieftier.
W rzeczywistości  w praktyce przedmiotem dochodzenia stają się idee, a nie nawoływanie do przemocy, wyrażone w kwalifikacji przestępstwa.

Naczelnik Wydziału Ochrony wolności sumienia Rzecznika Praw Człowieka, Michaił Odincow, jako świadek tego, co się działo na sali sądowej, powiedział, że wynik sprawy wynika z osobistej odwagi i profesjonalizmu sędzi Mariny Sokołowskiej. 

Prawnie udało się obronić prawo do istnienia w Gorno-Ałtajsku, ale nie zostały wyeliminowane czynniki mogące powodować inne roszczenia.W szczególności, jak zauważył Michaił Odincow, brak jasnych kryteriów do przeprowadzenia kwalifikowanej sądowej ekspertyzy teologicznej.

Niedaleka przyszłość - jak zgodzili się uczestnicy konferencji prasowej - pokaże, czy władza jest gotowa w traktowaniu ekstremizmu zrezygnować z prostych rozwiązań. Jak na razie, sądząc po tym, co powiedział Walentin Gieftier o ostatniej dyskusji na temat przygotowywanego orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawach ekstremizmu - nie bardzo.

Michaił Żerebiatiew, 
dla "Portalu-Credo.Ru"źródło: http://portal-credo.ru/site/?act=press&type=list&press_id=1457
tłumaczenie: rikardo

0 komentarze:

ŚWIADKOWIE JEHOWY NIE SĄ SEKTĄ

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE

HISTORIA PETERA VELARDE'A - BEZKRWAWA MEDYCYNA NA ŚWIECIE
W rzeczywistości wiele z tych innowacji [z dziedziny bezkrwawej chirurgii] wywodzi się z badań prowadzonych przez społeczność Świadków Jehowy,” zauważa dr Evans. (czytaj cały artykuł klikając na zdjęcie)